top of page

Media

TV REGIO I TVT ZGORZELEC

Prawo na co dzień:
odpowiedzialność przy prowadzeniu działalności gospodarczej

Tematem dzisiejszej audycji będzie odpowiedzialność przy prowadzeniu działalności gospodarczej w różnych formach, w szczególności w spółkach prawa handlowego. Rozmawiać będziemy przede wszystkim o odpowiedzialności wspólników w spółkach osobowych oraz organów w spółkach, czyli przede wszystkim o odpowiedzialności członków zarządu. Wyjaśnimy dodatkowo jaka jest odpowiedzialność wspólników tudzież akcjonariuszy oraz Rad Nadzorczych oraz jak jest w przypadku działalności gospodarczej.

Prawo na co dzień:
zakaz konkurencji w umowach o pracę oraz umowach B2B

Tematem dzisiejszej audycji będzie umowa o zakazie konkurencji i to zarówno w odniesieniu do umów o pracę, jak i umów zawieranych między przedsiębiorcami tzw. umów B2B (np. umów zlecenia).

Prawo na co dzień: prokura

Prokura jest, najprościej mówiąc specjalnym rodzajem pełnomocnictwa, uregulowanym w kodeksie cywilnym. Prokurentem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Prawo na co dzień: mediacje

Dziś porozmawiamy o mediacjach. Jest to alternatywa rozwiązania sporu w stosunku do procesu. Zawsze można się procesować, ale czasami warto rozważyć tę opcję. W Polsce mediacje nie są bardzo popularne.

Prawo na co dzień:
prosta spółka akcyjna

Tematem dzisiejszej audycji będzie Prosta Spółka Akcyjna, która została wprowadzona nowelizacją kodeksu spółek handlowych od 1 lipca 2021 r. Prosta Spółka Akcyjna zaplanowana została jako spółka skrojona wprost na przedsięwzięcia startupowe, gdyż funkcjonujące wcześniej formy prowadzenia działalności gospodarczej nie odpowiadały potrzebom przedsiębiorców. Zapraszamy na odcinek.

Prawo na co dzień:
znaki towarowe

Żyjemy otoczeni markami, codziennie jesteśmy atakowani tysiącami przekazów marketingowych, zarówno tych jawnych, jak i ukrytych. W tworzeniu reklam, znaków towarowych biorą dziś udział specjaliści od psychologii wywierania wpływu.

Prawo na co dzień:
Egzekucja świadczeń pieniężnych

W trzeciej audycji dotyczącej egzekucji w postępowaniu cywilnym zaczniemy się zajmować sposobami egzekucji. Rozróżniamy postępowanie egzekucyjne dotyczące środków pieniężnych i postępowanie egzekucyjne w którym zgodnie z orzeczeniem sądu chcemy zmusić naszego dłużnika do określonych zachowań. W audycji dzisiejszej, będziemy mówili wyłącznie o egzekucji świadczeń pieniężnych.

Prawo na co dzień:
zasady ponoszenia kosztów sądowych w sprawach cywilnych

Dziś rozmawiać będziemy o zasadach ponoszenia kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Bardzo często pytacie nas Państwo w jaki sposób te koszty się rozkładają, jak jest z kosztami zastępstwa procesowego i zwrotu za to zastępstwo.

Prawo na co dzień:
egzekucja część VI - egzekucja z ruchomości

Na etapie rozmawiania o egzekucji z ruchomości najogólniej możemy powiedzieć, że ruchomościami są wszystkie przedmioty materialnie, a więc realnie istniejące nie mieszczące się w kodeksowej definicji nieruchomości. Jak wygląda zajęcie ruchomości? Czy komornik musi pytać dłużnika o własność każdej rzeczy w przypadku zamieszkania z innymi osobami? Czy dłużnik musi być obecny podczas zajęcia ruchomości oraz czy po zajęciu nadal może je użytkować? O tym w dzisiejszym odcinku Prawa na co dzień.

Prawo na co dzień:
egzekucja część V - ograniczenia egzekucji

W jednej z poprzednich audycji poświęconych egzekucji mówiliśmy o ograniczeniach egzekucji, lecz tylko co do egzekucji z wynagrodzenia i umów cywilnoprawnych. W dzisiejszej audycji zajmiemy się tym tematem szerzej. Prawo ogranicza egzekucję przede wszystkim ze względów humanitarnych. Jak wiadomo dzisiaj za to, że jest się dłużnikiem, a nawet niewypłacalnym dłużnikiem nie można zostać skazanym na pozbawienie wolności.

Prawo na co dzień:
egzekucja część IV

Kolejną najczęściej prowadzoną egzekucja jest egzekucja z rachunku bankowego. Dość często bowiem w trakcie czynności w rezultacie których powstała nasza wierzytelność poznajemy nr rachunku bankowego dłużnika.

Prawo na co dzień:
egzekucja część III - wszczęcie egzekucji

Już w dwóch audycjach mówiliśmy o tej części postępowania cywilnego, które nazywamy postępowaniem egzekucyjnym lub egzekucją. Wydaje się zatem, iż najwyższy czas abyśmy opowiedzieli Państwu jak ową egzekucję się wszczyna i jak wygląda owa egzekucja, w zależności od tego z jakiej części mienia dłużnika jest prowadzona.

Prawo na co dzień:
postępowanie egzekucyjne część II

W niniejszej audycji kontynuujemy omawianie postępowania egzekucyjnego. Tym razem będziemy mówili o innych środkach służących stronom postępowania egzekucyjnego, ale i osobom nie będącym stronami, a działaniami komornika dotkniętych.

Prawo na co dzień:
egzekucja część I

Jak chyba większość osób zmuszonych lub z własnej woli wdających się w procesy cywilne wie, że po uzyskaniu korzystnego dla siebie wyroku staje przed problemem nakłonienia dłużnika do wykonania tegoż wyroku. W jakiejś części przypadków osoba fizyczna lub prawna przegrywająca postępowanie sądowe, aby nie podnosić jeszcze bardziej kosztów postępowania, dobrowolnie spełnia świadczenie. Cała gama różnych narzędzi prawnych nakierowanych na wyegzekwowanie skuteczności orzeczeń sądowych objęta jest jedną wspólną nazwą – postępowania egzekucyjnego. W niniejszej audycji i wielu następnych zajmiemy się tą częścią postępowania cywilnego.

Prawo na co dzień:
zwolnienie od kosztów sądowych

Dzisiaj rozmawiać będziemy o instytucji zwolnienia od kosztów sądowych. Wytoczenie sprawy w sądzie zwykle bowiem wiąże się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów, w szczególności kosztów wpisu sądowego.

Prawo na co dzień:
spółka z o.o. jako alternatywa jednoosobowej działalności gospodarczej

Prawo na co dzień:
praca zdalna

Aktualnie na chwilę nagrywania przez nas audycji tj. październik 2022 r. praca zdalna nie jest uregulowana w kodeksie pracy. Ma się to w najbliższym czasie zmienić, wszystko wskazuje na to, że prace ustawodawcze mają się ku końcowi. Przedstawimy dziś Państwu główne aspekty i problemy, które jawią się nam jako istotne w tej tematyce. Podkreślamy, że wypracowanie legislacyjnych rozwiązań w tym zakresie trwa już ponad dwa lata.

Prawo na co dzień: odpowiedzialność na zasadzie winy i ryzyka część czwarta

W poprzedniej audycji mówiliśmy o odpowiedzialności na zasadzie ryzyka właściciela przedsiębiorstwa poruszanego siłami przyrody i posiadacza samochodu i innego podobnego pojazdu. Przepis art. 437 mówi o tym, że odpowiedzialności z tego tytułu nie można z góry wyłączyć albo ograniczyć. W przypadku właściciela przedsiębiorstwa oznaczać to na przykład może, że nieważna byłaby jego umowa na przykład z pracownikami, że nie będzie on ponosił odpowiedzialności za szkody, których doznają w trakcie pracy.

Prawo na co dzień: odpowiedzialność z tytułu ryzyka część trzecia

W dzisiejszej audycji kontynuujemy opowieść o odpowiedzialności z tytułu ryzyka. Dzisiaj poruszymy zagadnienia odpowiedzialnośći przedsiębiorcy z tytułu ryzyka prowadzonej działalności poruszanego siłami przyrody i posiadacza samochodu i innego podobnego pojazdu.

Prawo na co dzień: odpowiedzialność na zasadzie winy część druga

Odpowiedzialność z tytułu winy w wyborze (culpa in eligendo) to rodzaj odpowiedzialności cywilnej według polskiego prawa cywilnego. Opiera się na etycznym założeniu, że ten, kto swoim zawinionym czynem wyrządził komuś szkodę, powinien ponosić konsekwencję swego zachowania i wyrównać poszkodowanemu doznaną przez niego szkodę. Zapraszamy na odcinek.

Prawo na co dzień: odpowiedzialność z tytułu winy

Wina w prawie cywilnym jest uregulowana podobnie jak w prawie karnym. To znaczy rozróżniamy winę umyślną która może być oparta o zamiar bezpośredni wyrządzenia szkody jak i zamiar ewentualny. W tym drugim przypadku sprawca podejmując jakieś działania liczy się z tym, że jego działanie może, choć nie musi spowodować u osoby trzeciej szkodę. Jednakże kontynuuje swoje działania na zasadzie a może się uda. Druga postacią winy jest wina nieumyślna, czyli w prawie cywilnym niedbalstwo. Wina w takim znaczeniu o jakim mówimy w dzisiejszej audycji zawsze musi polegać na działaniu niezgodnym z prawem.

Prawo na co dzień:
umowa pożyczki osoby fizyczne

Czym jest pożyczka? Jaka jest wymagana forma umowy pożyczki? To temat dzisiejszej audycji. W szczególności interesować nas będą pożyczki między osobami fizycznymi, w tym pożyczki w rodzinie.

Prawo na co dzień: odpowiedzialność za szkodę część trzecia

W poprzednich była mowa o sytuacjach w których w cudzym mieniu nastąpiła szkoda materialna w wyniku zawinionego (umyślnego lub nieumyślnego) działania sprawcy, albo też szkoda ta została spowodowana w wyniku działania zawinionego osoby przez osobę odpowiedzialną za szkodę - wynajętą. W niniejszej audycji spróbujemy Państwu przybliżyć nieco inny rodzaj odpowiedzialności, a mianowicie odpowiedzialność z tytułu ryzyka. Odpowiedzialność ta powstaje tylko w sytuacjach konkretnie opisanych w odpowiednim przepisie prawa.

Prawo na co dzień:
uporczywe nękanie

Uporczywe nękanie jest przestępstwem skutkowym. Aby można było mówić o jego popełnieniu, zachowanie sprawcy musi wywołać u ofiary uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jej prywatność. Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej zwanej potocznie konwencją stambulską, której stroną jest Polska, w art. 34 określa stalking jako umyślne powtarzające się zastraszające działania wymierzone w daną osobę, powodujące, że obawia się ona o swoje bezpieczeństwo.

Prawo na co dzień:
umowa zlecenia i umowa o dzieło

To dwie umowy często są stosowane. Stroną tych umów mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne. Umowy tego typu zawierane są w zwykłych relacjach pomiędzy osobami fizycznymi jak i w obrocie gospodarczym.

Prawo na co dzień:
Zatrudnianie cudzoziemców, w tym szczególne regulacje dot. obywateli Ukrainy

Dzisiaj powiemy Państwu o zasadach dotyczących zatrudniania cudzoziemców, w tym omówimy szczególną regulację dotyczącą możliwości zatrudniania cudzoziemców z Ukrainy.

Prawo na co dzień:
ochrona zwierząt domowych

W jednym z poprzednich odcinków mówiliśmy o ochronie dzikich zwierząt. Dziś również powiemy o ochronie zwierząt, ale tym razem domowych. Jakie są obowiązki utrzymującego zwerzęta domowe? Jakie kary grożą za znęcanie się nad zwierzęciem? Czym są środki ostrożności jakie opiekunowie powinni stostować? Będzie również mowa o odpowiedzialności właścicieli za zwierzęta. Zapraszamy na odcinek.

Prawo na co dzień:
Właściwość rzeczowa, miejscowa, przemienna i wyłączna sądu

Większość obywateli Rzeczpospolitej unika sądu, jednak istotna ich część prędzej czy później znajdzie się, lub może się znaleźć w sytuacji, gdy będzie musiała z jakichś przyczyn przeciwko komuś wnieść pozew. Niezależnie od ustalenia treści pozwu, na wstępie pojawi się pytanie, do którego sądu należy ów pozew wnieść.

Prawo na co dzień:
wykreślenie hipoteki

Hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną, w tym również wierzytelność przyszłą do określonej sumy pieniężnej. Dziś powiemy Państwu w jaki sposób wykreślić hipotekę po zaspokojeniu wierzyciela. W pierwszej kolejności niektórym wyjaśnimy, a niektórym przypomnimy czym ta hipoteka jest.

Prawo na co dzień:
paserstwo

Osoby, które z kradzieży uczyniły sobie zawód, czyli kradną często, i czynią to dla zysku, musza jakoś ten zysk zdobywać. Zakładając zatem, że stosunkowo rzadko udaje się takiemu amoralnemu osobnikowi ukraść pieniądze w gotówce, to musi mieć sposób na zamianę skradzionego mienia na pieniądze właśnie, lub inne dobra materialne, które już legalnie będzie mógł na przykład zastawić w lombardzie i nie odebrać.

Prawo na co dzień:
bezpodstawne wzbogacenie i jego szczególna odmiana nienależne świadczenie

W trakcie rozwoju cywilizacji i w związku z tym zwiększająca się częstotliwością relacji prawnych zaczęło się okazywać, że podstawy prawne przestały zaspokajać potrzeby społeczne. Brak innej możliwości dochodzenia roszczenia zaczął być w konflikcie z obowiązującymi zasadami moralnymi. I tak się pojawiła nowa podstawa prawna dochodzenia roszczenia – bezpodstawne wzbogacenie i jego szczególna odmiana nienależne świadczenie.

Prawo na co dzień:
pochówek

Tematem dzisiejszej audycji jest pochówek. Jest to temat niestety zawsze aktualny. W Polsce obowiązuje w tym zakresie mająca już ponad 60 lat ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Obecnie trwają prace nad projektem ustawy z września 2021 r. i do projektowanych rozwiązań również będziemy dziś nawiązywać.

Azjatyccy prawnicy omawiają sprawę prawną z umową dokumentową
bottom of page